INVALIDNÍ VOZÍKY

FUNKCE

Invalidní vozíky představují různě vybavená a technicky provedená kolečková křesla. Mají za úkol zvýšit komfort péče o těžce nemocné a zlepšit soběstačnost samotných nemocných. Mohou sloužit čistě pro přesun postižené osoby nebo pro celodenní užívání.    

 

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA
Invalidní vozíky lze rozdělit do dvou základních kategorií na mechanické, poháněné manuální silou buď samotného uživatele, nebo druhou osobou, a elektrické, ovládané obvykle pomocí joysticku na dálkovém ovladači.

Mechanické vozíky lze dále rozdělit do skupin podle typů uživatelů:

1. standardní mechanické vozíky

- vozíky určené lidem, kteří vozík nevyužívají celý den, ale pouze na procházky, na převozy k lékaři a jsou velmi vhodné do nemocnic a jiných zařízení sociálního a zdravotnického charakteru. Důvodem je nejen velmi nízká a výhodná cena ale i technické parametry.
 

Základní technické parametry:
Tyto vozíky jsou skladácí, mají dlouhou pohodlnou područku. Vozíky mají vyšší váhu, kolem 18 - 20 kg. Potah je vyroben buď z koženky nebo speciální látky. Oba materiály jsou omyvatelné. Tyto typy vozíků jsou spíše jednodušší bez možnosti volitelného příslušenství a také sezení není tolik komfortní jako u odlehčených a speciálních vozíků. Proto se nedoporučují na celodenní užívání.


 

2. transportní mechanické vozíky

- jsou využívány výhradně v nemocnicích na převoz pacientů mezi odděleními. Zadní kola jsou menší než u běžných vozíků, proto pacient tento typ vozíku nemůže pohánět sám. Nedoporučujeme je do domácího prostřední ani v případě, že uživatel je zcela odkázán na ošetřování druhé osoby. Není totiž účelem, aby pocit pacienta v domácím ošetřování, který sám ví, že vozík nikdy sám nebude moct pohánět, byl navíc umocněn tímto technickým parametrem.

 

 

 

3. speciální mechanické vozíky

Vozíky mají různé nadstandarní parametry.
- polohovací vozíky. Vozík má polohovací zádovou opěrku včetně opěrky hlavy. V případě, že uživatel opěrku nepotřebuje, je možné ji odejmout. Vozík má speciální polohovací stupačky. Používá se např. po zloměnině nohy, pokud je nutné nohu napolohovat v určitém úhlu. Vozík se používá také pro lidi, kteří jsou téměř ležící a potřebují proto napolohovat záda i nohy do jejich běžné polohy.

 

- nadměřně široké vozíky. Běžná šíře vozíku je do 46 cm. Tyto vozíky mají šíři např. 51 nebo 56 cm. Pozor, jedná se pouze o šíři sedačky. Proto je potřeba připočítat dalších dvacet centimetrů, které měří kola a poháněcí obruče. Některé dvěře mohou být široké pouze 60 nebo 70 cm.

 

- vozíky se speciálními doplňky. Jsou to komfortní vozíky nejen pro uživatele ale i pro doprovod. Vozík může mít vyměkčený potah, který velmi dobře saje pot. Dále může mít v ceně takové nadstandardní doplňky jako je bezpečnostní pás, antidekubitní podložka nebo brzdy pro doprovod, které zvyšují bezpečnost jízdy. Některé vozíky jsou vybaveny speciálním madlem pro vedení vozíku, které se využívá u dětských kočárků. Toto madlo zajišťuje lepší manipulaci vozíku.

 

 

4. aktivní mechanické vozíky

- tyto vozíky jsou většinou „šité na míru“, kde si jejich budoucí uživatel určuje celou řadu volitelných prvků tak, aby odpovídal přesně jeho zdravotnímu stavu i způsobu, jakým jej chce využívat. Vozíky mohou být skládací nebo s pevným rámem, s nebo bez područek, se spojitou nebo dělenou stupačkou, s různě velkými předními kolečky, různě vysokou zádovou opěrkou apod. Vozíky jsou určeny lidem, kteří na vozíku tráví téměř celý den a sami se na něm pohybují a nepotřebují vedení vozíku doprovodem.

 

Doplňky k vozíkům

Doplňky jsou speciální kapitolou a je jim potřeba věnovat při výběru stejnou pozornost jako samotnému vozíku.

Jsou to:           

  • držáky berlí, které se umisťují na zadní rám vozíku
  • bezpečnostní pásy, jsou vhodné při jízdě v autě nebo z kopce
  • terapeutické stolky
  • chrániče drátů, zakryjí výplet kola a chrání tak vniknutí prstů do výpletu kola při jízdě
  • nájezdové lyžiny pro vjezd do auta, doporučujeme i pro překonání schodů do budov ale i pro vysoké obrubníky
  • různé typy tašek
  • rukavice, jsou to speciální bezprstové rukavice s pogumovanou a zesílenou částí dlaně
  • podavače předmětů, které umožňují podat předmět ze země nebo naopak z poličky, aniž by člověk vstal. Je to jakási prodloužená ruka.

 

 

 

Elektrické vozíky

Elektrické vozíky jsou speciální skupinou. Jsou určeny pro pacienty s těžkým postižením, kteří jsou však schopni fyzicky i mentálně vozík ovládat. Před předepsáním vozíku je nutné důkladné vyšetření pacienta nejen odborným lékařem (neurolog, ortoped, rehabilitační lékař), ale patří sem i oční lékař, psycholog. Elektrické vozíky je nutné vybírat i s ohledem vnějšího prostředí, kde uživatel bydlí. Některé vozíky jsou určeny především do hornatého a kopcovitého terénu. Elektrické vozíky mohou mít celou řadu volitelných doplňků: polohovací stupačky, polohovací opěrka zad, speciálně upravený joystick (ovládání např. ústy), opěrka hlavy, abdukční klín a další.

Základní dělení elektrických vozíků je rozdělení na interiérové a extriérové.

Interiérové vozíky jsou menší a nedoporučují se do hornatých terénů. I výdrž baterie může být menší.

Exteriérové vozíky jsou rozměrově větší a jsou obvyklejší pro uživatele elektrických vozíků.

 

Skútry

Skútry jsou určeny spíše pro mobilnější lidi, kteří se běžně pohybují buď sami nebo s lehkou oporou, ale na delší vzdálenosti potřebují vozík nebo skútr. Skútr je využíván pro lidi v menší městečkách a vesnicích, kde není tolik přístupná bezbariérová doprava a vzdálenosti jsou poměrně velké.

Skútr může být tříkolový nebo čtyřkolový. Má nastavitelnou výšku a šířku sedu. Je vybaven pohodlnou sedačkou s odklopnými područkami, přepravním košíkem a přehledným snadno nastavitelným ovládacím panelem.

Základní technické parametry:
základní rychlostí je 6 km/h (maximálně nastavitelnou na 8 km/h). Dojezd má 32 km, nosnost 130 kg, bezpečné stoupání do 8° (14 %), poloměr otáčení
1,65 m, průměr kol 26 cm, baterie 40 Ah (20 h), nabíječku 6 A a elektroniku 70 A.

 

KDO VÁM PORADÍ S VÝBĚREM
Výběr invalidního vozíku závisí právě na účelu, pro nějž by měl sloužit. Při volbě vozíku je vždy nezbytně nutné se poradit nejlépe s odborníkem na zdravotnickou techniku, vyškoleným prodejcem, zkušeným lékařem, fyzioterapeutem či ergoterapeutem. Doporučujeme si vozík před předepsáním od lékaře nejdřív vyzkoušet.

 

JSOU VOZÍKY, SKÚTRY A PŘÍSLUŠENSTVÍ HRAZENY ZDRAVOTNÍMI POJIŠŤOVNAMI?
Invalidní vozíky jsou hrazeny většinou plně zdravotními pojišťovnami. Některé příslušenství jako jsou antidekubitní podložky a příslušenství přímo k vozíku, tj. polohovací stupačky, hlavové opěrky, chrániče drátů, bezpečnostní pásy a další podobné, jsou většinou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Rukavice pro vozíčkáře jsou částečně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Podavače, tašky a některé terapeutické stolky jsou v plné režii uživatelů pomůcek. Poukaz musí schválit revizní lékař. S revizním lékařem pacient nekomunikuje. Lékař, který poukaz na vozík a příslušenství předepíše, zároveň tyto poukazy zasílá reviznímu lékaři. Pokud pacient vozík bude užívat pouze krátkodobě, např. jen několik týdnů nebo měsíců, lékař doporučí předepsání tzv. repasovaného vozíku (již byl někdy používán, prošel technickou prohlídkou a vyčištěním) nebo lékař zamítne předepsání vozíku a v tom případě si klient může vozík vypůjčit v půjčovně pomůcek za určitý poplatek.

V případě, že mechanický nebo elektrický vozík včetně některého příslušenství je předepsán lékařem a hrazen pojišťovnou, zůstává po celou dobu užívání klientem v majetku zdravotní pojišťovny. Je sepsána tzv. smlouva o výpůjčce mezi klientem a zdravotní pojišťovnou, a to v místě prodejny zdravotních pomůcek, kde si vozík vyzvednete nebo objednáte. Při sepisování smlouvy uživatel tedy nejedná přímo se zdravotní pojišťovnou, ale s výdejnou zdravotních pomůcek, která se o sepsání smlouvy a předvedení vozíku postará. Po celou dobu trvání smlouvy nesmí uživatel vozík pronajímat ani ho prodat. Užitná doba vozíku je 5 let. Po této době lze zažádat o předepsání dalšího vozíku. Technik zdravotní pojišťovny posoudí, zda je vozík v takovém technickém stavu, aby mohl být předepsán nový.

Nájezdové lyžiny a skútry sice není možné nechat předepsat lékařem a nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, ale je možné zažádat u příslušného sociálního odboru místního úřadu o příspěvěk na pomůcky. Příspěvek není nárokový. Doporučujeme podat žádost se stanoviskem lékaře, že žadatel užívá vozík a je nutné mít i nájezdové lyžiny. V případě skútru je vyjádření lékaře nutné. Dále budete potřebovat zálohovou fakturu na potřebnou pomůcku. Zálohou fakturu získáte ve výdejně zdravotních pomůcek.

 

CO S VOZÍKEM, POKUD HO JIŽ NEPOTŘEBUJETE
Pokud máte v užívání vozík, které již nepotřebujete, a jde o vozík, který byl předepsán lékařem a uhrazen zdravotní pojišťovnou, znamená to, že je majetekem pojišťovny a musíte vozík vrátit příslušné zdravotní pojišťovně. Budˇ vás zdravotní pojišťovna sama vyzve k vrácení vozíku (např. v případě úmrtí) nebo jste povinni vozík vrátit zpět pojišťovně. Nekomunikujete přímo se zdravotní pojišťovnou, ale s tou výdejnou zdravotních pomůcek, která vám vozík vydala nebo vás vyzve sama jiná výdejna zdravotních pomůcek.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode