ANTIDEKUBITNÍ POMŮCKY

FUNKCE
Antidekubitní pomůcky slouží především k prevenci vzniku proleženin (dekubitů), ale i k jejich léčbě.  Ty mohou vzniknout velice snadno, dochází-li k dlouhodobějšímu tlaku na jedno místo na kůži. Zvláště nebezpečný je tzv. střižný tlak, při kterém dochází k posunu svrchních vrstvy kůže vůči podkoží. Rychlost vzniku proleženiny je velice individuální. Proto je podstatné hned od počátku imobilizace antidekubitní pomůcky využívat.  Mají za úkol odlehčit zatížení postižených oblastí, snížit tlak na kůži a zabránit tak vzniku otlaků, které se snadno mohou proměnit v hluboký kožní defekt. Jsou určeny zejména klientům dlouhodobě ležícím, imobilním, s poruchou prokrvení. Jsou využívány na lůžkových odděleních nemocnic, v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných i v domácí péči. 

 

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA
1. do lůžka
- matrace: pasivní (klasická pěnová matrace o výšce 12 cm, nejlépe prořezávaná, aby se tlak těla mohl lépe do podložky roznést), aktivní (vzduchové matrace s kompresorem)
- podložky z ovčího rouna - změkčují tlak pat, zad a hýždí do podložky
- pomůcky z polystyrenových kuliček (perliček) - kuličky se velmi dobře vytvarují podle potřeby, obtečou patu, loket nebo koleno
- speciální návlekové botičky - jsou vyrobeny buď z ovčího rouna, dutého vlákna nebo polystyrenových kuliček a odlehčují končetině při tlaku do podložky

 

2. na sezení (do vozíku, na židli)
- vzduchové podložky, které lze dofukovat. Lze jimi řešit i např. asymetrii těla, kdy je potřeba jednu stranu těla podložit více než druhou
- z líné pěny - na rozdíl od molitanu se neprosedí a zachovávají si stále stejný tvar a tuhost
- z polystyrenových kuliček - řeší i např. problémy s kostrčí, kuličky se ideálně vytvarují dle potřeby sedu
- podložky z ovčího rouna - doporučují se jako doplněk pro změkčení sedu

 

 

3. doplňky
- jako prevenci, ale i při vzniku proleženin, doporučujeme používat ochranné prostředky pokožky pro dobrou hydrataci zejména na místech, kde je pokožka nejvíce namáhána.
- při otevřených proleženinách doporučujeme konzultaci s lékařem o využití tzv. vlhkého krytí, které se zavádí přímo do rány a pomáhá ránu lépe zhojit.

 

KDO VÁM PORADÍ S VÝBĚREM
Při volbě antidekubitních pomůcek  je vždy nezbytně nutné se poradit nejlépe s odborníkem na zdravotnickou techniku, vyškoleným prodejcem, zkušeným lékařem nebo fyzioterapeutem.

 

JSOU POMŮCKY HRAZENY ZDRAVOTNÍMI POJIŠŤOVNAMI?
Téměr většina antidekubitních pomůcek je hrazena zdravotními pojišťovnami vyjma pomůcek s kuličkami.

 

CO S POMŮCKAMI, POKUD JE JIŽ NEPOTŘEBUJETE
Pokud již jakoukoliv matraci nepotřebujete, zkuste ji nabídnout půjčovně pomůcek nebo výdejně pomůcek pro půjčování dalším klientům. To platí pouze pro vzduchové antidekubitní matrace nebo pro matrace s omyvatelným potahem. U látkových matrací a podložek a podložek z ovčího rouna tento postup nedoporučujeme.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode