POLOHOVACÍ Lůžka

FUNKCE
Polohovací lůžka jsou obecně určena pro klienty, kteří mají z jakéhokoliv důvodu sníženou možnost pohybu. Hůře se posazují z lehu do sedu, hůře z lůžka vstávají nebo jsou dlouhodobě na lůžko upoutáni.  Obvykle bývají pojízdná, výškově nastavitelná, s polohováním trupu a dolních končetin.  Tyto funkce výrazně usnadňují ošetřovatelům manipulaci s imobilními klienty. Samotným klientům dávají možnost využít svůj vlastní potenciál při zvládání běžných denních činností, při kterých by jinak potřebovali asistenci druhé osoby např. oblékání, obouvání, příjem potravy, ale i práce na počítači nebo četba. Vzhledem k tomu, že jsou tato lůžka ve velké míře využívána v domácím prostředí, existuje celá řada pomůcek, které je doplňují tak, aby maximálně usnadnila péči o nemocné a zároveň zpříjemnila jejich pobyt na lůžku. Jde o různé opěrky, držáky, protiskluzové a antidekubitní podložky, stolky, hrazdičky a jiné.

 

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA
Rozlišujeme polohovací lůžka elektrická a mechanická. Elektrická lůžka lze do žádané polohy nastavit pomocí dálkového ovládání. To umožňuje jejich snadnou obsluhu i těžce nemocným. Naopak u mechanických lůžek je zapotřebí pohyblivé díly nastavit mechanicky za použití manuální síly. Je tedy výhodnější je obsluhovat v době, kdy nejsou zatíženy. Z tohoto pohledu jsou mechanická lůžka vhodnější pro méně náročné klienty.

 

 

NUTNÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ K POLOHOVACÍ POSTELI
Standardní vybavení lůžka neobsahuje matraci, hrazdu a hrazdičku. Naopak většina lůžek je vybavena postranicemi pro zabránění pádu uživatele z lůžka a kolečky s možností zabrzdění. Některé typy lůžek lze nechat vyrobit na zakázku jako gaučový typ lůžka, který nemá boční postranice a nemusí mít ani kolečka.

 

TECHNICKÉ PARAMETRY
Standardní ložná plocha má rozměr 200 x 90 cm. Je nutné počítat s bočními a čelními postranicemi. Takže rozměr celého lůžka je cca 210 x 110 cm. Pozor také na brzdy koleček, které nemusí přesně lícovat s hranami lůžka, čímž se rozměr postele ještě zvětší. Z toho vyplývá, že zejména ve stacionářích je nutné nechat udělat širší dveře než 90 cm. Důvodem může být např. převoz pacienta na lůžku po oddělení kvůli vyšetření atd. V domácím prostředí postačí klasický rozměr dveří. Lůžko se totiž instaluje přímo v tom pokoji, kde bude stát delší dobu. Nosnost postelí je většinou 150 kg. Materiál bednění je lamino v barvě buku. Většina ovladačů od postelí je vybavena zámkem např. kvůli dětem.

 

MATRACE
Doporučujeme kvalitní nejlépe antidekubitní pěnovou matraci, která má preventivní funkci proti vzniku dekubitů. Je většinou 12 centimetrů vysoká. Některé typy matrací mají nepropustný potah pro inkontinentní pacienty. Jinak je potah látkový (bavlna, damašek a další materiály). Při vzniku dekubitů doporučujeme aktivní antidekubitní matraci s kompresorem, která lépe a účinněji roznáší tlak těla do podložky. Jak pasivní tak aktivní antidekubitní matrace může být hrazena buď plně nebo částečně zdravotními pojišťovnami.

 

KDO VÁM PORADÍ S VÝBĚREM
Při volbě typu lůžka je dobré se poradit s odborníkem (lékař, fyzioterapeut, ergoterapeut i vyškolený prodejce zdravotnické techniky). Je nutné vždy přihlédnout k charakteru onemocnění i aktuálnímu zdravotnímu stavu. Některá onemocnění mohou být pouze krátkodobá. V tom případě lékař může předepsat tzv. repasované lůžko (viz níže) nebo lůžko nepředepíše. Pacient má naopak možnost obrátit se na půjčovnu pomůcek.

 

JSOU POSTELE HRAZENY ZDRAVOTNÍMI POJIŠŤOVNAMI?
Polohovací lůžka jsou hrazena plně zdravotními pojišťovnami. Příslušenství jako je matrace, hrazda, hrazdička jsou hrazena ze 75 %. Zbytek doplácí pacient. Poukaz musí schválit revizní lékař. S revizním lékařem pacient nekomunikuje. Lékař, který poukaz na lůžko a příslušenství předepíše, zároveň tyto poukazy zasílá reviznímu lékaři. Pokud pacient lůžko bude užívat pouze krátkodobě, např. jen několik týdnů nebo měsíců, lékař doporučí předepsání tzv. repasované postele (již byla někdy používána, prošla technickou prohlídkou a vyčištěním) nebo lékař předepsání lůžka zamítne. Tehdy má klient možnost si lůžko za určitý poplatek zapůjčit v půjčovně pomůcek. Jak u půjčené postele, tak u repasované je nutné si obstarat novou matraci. U repasovaného lůžka má pacient nárok na předepsání nové matrace.

V případě, že je lůžko předepsáno lékařem a hrazeno pojišťovnou, zůstává po celou dobu užívání klientem v majetku zdravotní pojišťovny. Je sepsána tzv. smlouva o výpůjčce mezi klientem a zdravotní pojišťovnou, a to v místě prodejny zdravotních pomůcek, kde si lůžko objednáte. Při sepisování smlouvy uživatel tedy nejedná přímo se zdravotní pojišťovnou, ale s výdejnou zdravotních pomůcek, která se o sepsání smlouvy a instalaci lůžka postará. Po celou dobu trvání smlouvy nesmí uživatel lůžko pronajímat ani ho prodat. Užitná doba lůžka je 10 let. Po této době lze zažádat o předepsání dalšího lůžka. Technik zdravotní pojišťovny posoudí, zda je lůžko v takovém technickém stavu, aby bylo mohlo být předepsané nové.

 

CO S LŮŽKEM, POKUD HO JIŽ NEPOTŘEBUJETE
Pokud máte v užívání lůžko, které již nepotřebujete, a jde o postel, která byla předepsána a uhrazena zdravotní pojišťovnou, znamená to, že je majetekem pojišťovny a musíte lůžko vrátit příslušné zdravotní pojišťovně. Budˇ vás zdravotní pojišťovna vyzve sama k vrácení postele (např. v případě úmrtí), nebo vy sami povinni lůžko vrátit zpět pojišťovně. Nekomunikujete přímo se zdravotní pojišťovnou, ale s tou výdejnou zdravotních pomůcek, která vám lůžko vydala nebo vás vyzve sama jiná výdejna zdravotních pomůcek.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode