SEDAČKY DO VANY A DO SPRCHY

VANOVÉ SEDAČKY

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA
1. Sedačky na vanu
Sedačky na vanu se pokládají přes horní okraj vany a jejich sedací plocha je tak umístěna na úrovni horního okraje vany.
Sedačky na vanu usnadňují méně pohyblivým klientům jejich osobní hygienu. Jsou určeny pro ty, kdo již nezvládají z jakéhokoliv důvodu sed ve vaně, vstávání z hlubokého dřepu nebo stoj a pohyb na kluzkém povrchu vany. Obvykle je využívají klienti po totálních endoprotézách velkých kloubů, kteří by neměli provádět pohyb do flexe (skrčení) nad 90°. Dále pacienti s neurologickými diagnózami nebo svalovými dystrofiemi, ale i staří lidé, lidé po úrazech aj.

2. Závěsné sedačky do vany
Sedačky do vany, které se zavěšují na horní okraj vany, ale jejich sedací plocha je přibližně v polovině vany.
Některé typy mají hygienický výřez pro lepší hygienu. Některé sedačky mohou mít opěrku zad nebo mohou být šířkově nastavitelné.

 

3. Přísavné sedačky do vany
Sedačky, které se umisťují na dno vany.
Vyrábějí se ve dvou výškách, 15 a 20 cm. Z nižší sedačky se uživatelům může hůře vstávat. Vždy je to individuální. Tyto sedačky mají velké přísavky pro bezpečné použití.

 

SPRCHOVÉ SEDAČKY

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA
1. Klasické sedačky do sprchy
Jsou to sedačky do sprchy většinou výškově nastavitelné. Některé mají opěrky rukou pro lepší vstávání. Některé mají zádovou opěrku nebo hygienický výřez.

2. Sklopné sedačky do sprchy
Sedačky s opěrnou nohou pro větší stabilitu sedačky. Sklopná sedačka je vhodným řešením pro malé sprchové kouty a malé prostory. Když ji člověk nepoužívá. Velmi jednoduše se sklopí a nepřekáží.



3. Sprchové židle
Jsou to komfortní sedačky do sprchy. Mají opěradlo a opěrky rukou. Některé sprchové židle jsou pojízdné s bržděnými zadními kolečky. Pojízdné sedačky doporučujeme pro větší koupelny, které nemají ohraničený sprchový kout.

 

SCHŮDKY K VANĚ

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA
Schůdky slouží k překonání velkého kroku z podlahy přes okraj vany. Buď jsou jednoschůdky, nebo se vyrábějí i dvojschůdky. Schůdky mají většinou pogumovaný nebo jinak zdrsněný povrch a nožičky jsou opatřeny protiskluzovými násadci. Některé schůdky jsou výškově stavitelné. Některé mají dokonce madlo k přidržení. Schůdky můžete použít i běžně v domácnosti.

 MADLA

FUNKCE, DRUHY
Madla slouží k usnadnění pohybu po bytě, zejména na toaletě a v koupelně. Madlo se používá zejména jako opora při usedání a vstávání z toalety, při vstupu do vany nebo do sprchového koutu. Madla jsou obvykle vyráběna jako protiskluzová z různých materiálů, obvykle umělá hmota, nerez nebo jsou ocelová, s povrchovou úpravou komaxit (většinou bílý). Madla se obvykle přivrtají na potřebné místo do zdi. Vyrábějí se ale i koupelnová madla bez vrtání s přísavkami vhodná spíše k cestování.

 

KDO VÁM PORADÍ S VÝBĚREM
O nejvhodnějším typu sedačky se poraďte se svým odborným lékařem (neurolog, ortoped, rehabilitační lékař) nebo s vyškoleným poradcem zdravotních pomůcek.

 

TECHNICKÉ PARAMETRY
Sedačky do vany a do sprchy mají většinou nosnost 100 kg. Sedačky na vanu mají vyšší nosnost až 150 kg. Některé sedačky jsou šířkově nastavitelné, takže se snadno přizpůsobí šířce vaší vany. Nenastavitelné sedačky jsou určeny na vany široké 70 cm. Sedačky jsou vyráběny z omyvatelného plastu. Nožičky, které se dotýkají vany, jsou opatřeny gumovými nebo plastovými násadci proti sklouznutí z vany a také proti poškrábání povrchu vany. Stejně tak i nohy sprchových sedaček jsou opatřeny protiskluzovými násadci. Schůdky k vaně jsou vyrobeny z protiskluzového materiálu. Madla není vhodné přivrtávat do umakartového jádra.

 

JSOU TYTO POMŮCKY HRAZENY ZDRAVOTNÍMI POJIŠŤOVNAMI?
Vanové i sprchové sedačky jsou většinou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Některé mají menší doplatky. Nepodléhají schválení revizním lékařem. Stačí, když je předepíše odborný lékař: neurolog, ortoped, rehabilitační lékař.

Schůdky nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a jsou plně placeny uživateli.

Madla také nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami, avšak můžete si zažádat o příspěvek na sociálním odboru vašeho místního úřadu. Jde o příspěvek na úpravu bytu. Příspěvek není nárokový. Doporučujeme podat žádost se stanoviskem lékaře, že doporučuje oporu při koupání a dále zálohovou fakturu nebo předúčet z prodejny zdravotních potřeb na potřebný počet a typ madel.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode