Chodítka        

FUNKCE

Chodítko je specifická pomůcka k chůzi určená zejména osobám, pro které je z důvodu nestability stoje obtížné používání berlí (podpažních, francouzských, vícebodových). Lze jej též využít k prvotnímu nácviku chůze po operacích, úrazech nebo cévních mozkových příhodách i u jiných neurologických diagnóz. Existuje několik typů chodítek. Vždy jde prakticky o duralovou konstrukci ve tvaru „kozičky“ se čtyř nebo tříbodovou oporou.

 

DRUHY A JEJICH SPECIFIKA

1. kozička

Základní typ se skutečně nazývá „kozička“, slouží k opoře pouze o jednu ruku a je často využíván pacienty, jimž jednobodová opora klasických berlí nedostačuje.

www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/choditka-pro-pohyb/choditko-pevne/kozicka-duralova.html

 

2. chodítka s pevným rámem

Dále jde o chodítka s pevným rámem, čtyřbodovou oporou, s nebo bez předních koleček, která pacient při chůzi buď posouvá, nebo tlačí před sebou. Obdobným typem je chodítko čtyřbodové kloubové, které umožňuje nezávislým pohybem pravé a levé strany napodobit přirozený rytmus chůze.
         

 www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/choditka-pro-pohyb/choditko-pevne/choditko-ctyrbodove-kloubove--choditko-pro-nacvik-chuze.html

 

3. chodítka s kolečky

Velice oblíbená jsou chodítka tří a čtyřkolová, vybavená obvykle ručními lankovými brzdami a nákupním košíčkem.
 

www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/choditka-pro-pohyb/choditko-s-kolecky/choditko-ctyrkolove-rolator.html

4. vysoká speciální chodítka

Vysoká podpažní chodítka a chodítka s předloketní oporou jsou pomůcky využívané k nácviku chůze v nemocnicích nebo rehabilitačních ústavech, je-li však domácnost klientů vhodně upravena, lze je doporučit i pro každodenní domácí použití. Zajišťují pacientům vysokou stabilitu, jejich použití je však většinou vázáno na pomoc druhé osoby.

    

www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/choditka-pro-pohyb/choditko-podpazni/choditko-s-podpernou-deskou-p3.html 

 

TECHNICKÉ PARAMETRY
Většina chodítek má nosnost do 100 kg uživatele. Existují i chodítka pro uživatele s vyšší váhou. Každý druh chodítka má své specifické technické parametry jako je šířka, možnost výškového nastavení chodítka.

 

KDO VÁM PORADÍ S VÝBĚREM
Při volbě typu chodítka je dobré se poradit s odborníkem (lékař, fyzioterapeut, ergoterapeut i vyškolený prodejce zdravotnické techniky). Je nutné vždy přihlédnout k charakteru onemocnění i aktuálnímu zdravotnímu stavu. Zvážit k jakému účelu má pomůcka sloužit a zda bude využívána v domácím prostředí nebo exteriéru (chodníky, MHD, obchodní domy). 

 

JSOU CHODÍTKA HRAZENA ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY?
Chodítka jsou většinou plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Lze je předepsat u odborných lékařů jako je neurolog, rehabilitační lékař nebo ortopedický protetik. Chodítka vyžadují schválení revizního lékaře. Samotné schválení zajišťuje sám odborný lékař.

 

CO S CHODÍTKEM, POKUD HO JIŽ NEPOTŘEBUJETE
V případě, že je chodítko předepsáno lékařem a hrazeno pojišťovnou a již chodítko nepotřebujete, zůstává vašim majetkem a nemusíte ho pojišťovně vracet zpět.

 

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode