MOŽNOSTI HRAZENÍ POMŮCEK

1. Získání pomůcek od zdravotních pojišťoven

U jednotlivých skupin pomůcek tohoto webu je uvedeno, který lékař může pomůcku předepsat a zda je nutné schválení revizního lékaře. Většinu pomůcek předepisují výhradně odborní lékaři (ortoped, neurolog, rehabilitační lékař, chirurg, internista atd.).

 

Lékař předepíše "Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku". V případě, že zdravotní pomůcka podléhá souhlasu revizního lékaře, předepisující lékař vypisuje "Žádanku o zvýšení úhrady". Na základě potvrzeného poukazu s výrokem revizního lékaře nebo poukazu se žádankou o zvýšení úhrady lze pomůcku vydat ve výdejně zdravotních pomůcek.

 

Pomůcky mohou být hrazeny buď plně nebo částečně s doplatkem pacienta. Některé pomůcky nehradí zdravotní pojišťovny a jsou plně hrazeny pacientem. Některé pomůcky sice nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, ale je možné o jejich úhradu zažádat u sociálního odboru místního úřadu.

 

2. Získání pomůcek od místních (městských, obecních) úřadů - sociální odbor. Dle vyhlášky č. 182/1991 Sb. § 33

Jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek


 

(1) Občanům těžce zdravotně postiženým lze poskytovat peněžité příspěvky na opatření pomůcek, které potřebují k odstranění, zmírnění nebo překonání následků svých postižení. Příspěvek se neposkytuje v případě, že potřebnou pomůcku propůjčuje nebo plně hradí příslušná zdravotní pojišťovna; pokud příslušná zdravotní pojišťovna hradí potřebnou pomůcku částečně, přihlédne se při stanovení výše příspěvku k této skutečnosti.
 
(2) Tělesně postiženým občanům lze poskytovat příspěvky na pomůcky, které umožňují sebeobsluhu, samostatný pohyb nebo zachování zdravotního stavu, popřípadě na pomůcky na přípravu a realizaci pracovního uplatnění.
 
(3) Zrakově postiženým občanům lze poskytovat příspěvky na pomůcky, které jim umožňují získávat informace nebo styk s okolím prostřednictvím hmatových nebo sluchových vjemů nebo prostřednictvím zbytků zraku, popřípadě na pomůcky na přípravu a realizaci pracovního uplatnění.
 
(4) Sluchově postiženým občanům lze poskytovat příspěvky na pomůcky, které kompenzují ztrátu sluchu a přispívají k sociální adaptaci a jsou nezbytné ke styku s okolím.
 
(5) Příspěvky lze poskytovat na opatření zvláštních pomůcek uvedených v příloze č. 4, která je součástí této vyhlášky. Na úhradu nákladů spojených se zácvikem pro používání pomůcek uvedených v příloze č. 4, která je součástí této vyhlášky, lze poskytnout příspěvek v plné výši prokázaných nákladů.
 
(6) Potřebuje-li občan uvedený v odstavcích 2 až 4 překonání následků těžkého zdravotního postižení rehabilitační nebo kompenzační pomůcku, která není uvedena v příloze č. 4, která je součástí této vyhlášky, lze mu poskytnout příspěvek na opatření takové pomůcky ve stejné výši jako je příspěvek stanovený v příloze č. 4, která je součástí této vyhlášky, na srovnatelnou pomůcku.
 
(7) Příspěvek na opatření zvláštních pomůcek podle odstavců 1 až 6 se poskytuje ve výši, která umožňuje opatření pomůcky v základním provedení, čímž se rozumí takové provedení, které občanu plně vyhovuje a splňuje podmínky nejmenší ekonomické náročnosti.
 
(8) Příspěvek na opatření zvláštních pomůcek lze poskytnout, jen zaváže-li se žadatel písemně předem, že vrátí příspěvek nebo jeho poměrnou část v případě, že
 
 
a)

zvláštní pomůcka, na jejíž opatření byl příspěvek poskytnut, přestane být před uplynutím 5 let ode dne vyplacení příspěvku jeho vlastnictvím,

b)

do 6 měsíců ode dne vyplacení nepoužije příspěvek na opatření zvláštní pomůcky, popřípadě použije jen část příspěvku.

Příspěvek nebo jeho poměrná část se nevrací v případě, že občan, kterému byl vyplacen, zemře.
 
(9) Úplně nebo prakticky nevidomým občanům lze hradit výdaje spojené s výcvikem a odevzdáním vodícího psa až do výše obvyklých nákladů.

 

Výňatek z přílohy č. 4

Rehabilitační a kompenzační pomůcky pro těžce zdravotně postižené občany

I.Rehabilitační a kompenzační pomůcky pro tělesně postižené občany

Název pomůcky

Nejvyšší částka příspěvku

1.Polohovací zařízení do postele

100 % z ceny

2.Obracecí postel

50 %

3.Vodní zvedák do vany

50 %

4. zrušen

 

5.Přenosný WC

100 %

6.Psací stroj se speciální klávesnicí

50 %

7.Motorový vozík pro invalidy

50 %

8.Židle na elektrický pohon

50 %

9.Přenosná rampa (pro vozíčkáře)

100 %

10.Zvedací zařízení vozíku na středu automobilu

100 %

11.Zařízení pro přesun vozíčkáře do automobilu

100 %

12.Individuální úpravy automobilu

100 %

13. zrušen

 

14.Dvoukolo

50 %

15.Šikmá schodišťová plošina

100 %

16.Signalizační pomůcka SYM-BLIK

80%

17.Koupací lůžko

50%

18.Nájezdové lyžiny pro vozíčkáře

100%

 

 

 

3. Získání pomůcek od nadací

Přehled vybraných nadací naleznete v samostatné kategorii hlavního menu.

 

Doporučení

U možnosti č. 2 a 3 doporučujeme předložit kvalitní žádost včetně lékařského doporučení pro užívání pomůcky a dále detailní rozpočet, kolik pomůcka stojí a kolik procent a jakou částu budete samofinancovat a o jaký podíl žádáte úřad nebo nadaci. Rozpočet doložte zálohovou fakturou z výdejny zdravotních pomůcek.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode